Problemy z trawą

Częste problemy z trawnikiem.

Krety, mech, susze, brak odpowiedniego sprzętu. Każdy posiadacz trawnika po pewnym czasie musi zmierzyć się z problemami, które mogą dręczyć trawnik.  W tym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęstsze problemy właścicieli swoich trawników.

Do częstych problemów z trawnikiem możemy zaliczyć między innymi:
Kopce ziemi
Mech
Brak trawy w miejscach uczęszczanych


Kopce ziemi


Nawet najpiękniejszy trawnik może zostać zniszczony przez kreta. Kret kopie długie korytarze a co jakiś czas kominy wentylacyjne (kopce). Jeśli nasza działka przed wysiewem traw była nawiedzana przez krety warto zainwestować w specjalną siatkę przeciw kretom.  Siatka uniemożliwia budowanie kopców, co skutkuje zniechęceniem potencjalnego gryzonia. Jeżeli jednak kret odwiedził nasz trawnik już po założeniu trawnika możemy go jedynie wypłoszyć stosując specjalne odstraszacze.  Kopce najlepiej wepchnąć w ziemię a resztę rozgrabić.


Mech

Mech pojawia się na trawnikach słabo nasłonecznionych, gdy trawa jest osłabiona i niewłaściwie pielęgnowana. Gdy ziemia jest ciężka i zbita na trawniku gromadzi się filc. Mech może pojawić się gdy pH gleby jest kwaśne, niewłaściwe dla trawnika.  Mech nie lubi miejsc nasłonecznionych, suchych, gleby o odczynie zasadowym, trawy o silnym systemie korzeniowym.  Poznanie przyczyn powstawania mchu w znaczny sposób ułatwi nam walkę.

Gdzie trawa jest słaba wiosną wykonujemy wertykulację, powoduje ona dotlenienie gleby oraz usunięcie filcu jak również mchu.

Miejsca zacienione.  Gdy cień jest podyktowany architekturą budynków nie pozostaje nam nic innego jak użycie preparatów bogatych w żelazo Fe lub też specjalnych nawozów bogatych w żelazo . Zimą jeżeli pH naszej gleby jest niższe od 6.0 zalecam zastosowanie wapnowania, wapnem dolomitowym. Gdy miejsca zacienione powstają w skutek zadrzewienia terenu dobrym sposobem jest prześwietlenie drzew.

Brak trawy w miejscach uczęszczanych

W miejscach często uczęszczanych nasza trawa zanika. Dzieje się tak przy dojściach do grilla, wyjściach z altanek, pod huśtawkami. Gleba w tych miejscach jest twarda i zbita. W głąb gleby nie dociera woda i powietrze a nasza trawa powoli zamiera.

Pielęgnacja trawnika w tych miejscach powinna opierać się na częstej aeracji. Wykorzystujemy do tego specjalne maszyny, ale możemy też nakłuć darń widłami na głębokość około 15 cm. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup nakładek na buty i wykonywanie aeracji raz z miesiącu, a w miejscach szczególnie uczęszczanych nawet częściej.

Naprawę trawnika w tych miejscach rozpoczynamy wiosną lub jesienią. Możemy wykonać ją na kilka sposobów.

Pierwszy to przekopanie ziemi następnie wygrodzenie terenu i wysiew nowej trawy. Pamiętajmy o użyciu tej samej mieszanki traw. Teren możemy wygrodzić sznurkami lub wykonać specjalne pomosty aby nie udeptywać gleby.

Drugi sposób to wykopanie część darni trawy z miejsc mało widocznych i przełożenie jej w odpowiednio przygotowane podłoże. W tym celu wykopujemy ziemię na głębokość szpadla. Podłoże pod „łatę” trawy mieszamy ziemią ogrodową, następnie zakładamy trawę.

Trawa słabo rosnąca.